Zdrowie to nadrzędne dobro, jakie posiadamy. Zazwyczaj przy okazji różnych życzeń stawiamy je na pierwszym miejscu. Nie da się bowiem ukryć, że będąc osobami zdrowymi, mamy prawie nieograniczone możliwości. Już nawet słynny wieszcz, Adam Mickiewicz, mówił, że dopiero tracąc zdrowie, zaczynamy je doceniać. A skoro mamy tego świadomość, to zdecydowanie lepiej jest zadziałać prewencyjnie. Nie bez przyczyny słynne jest powiedzenie, że “lepiej zapobiegać, niż leczyć”! Zdrowy organizm to silny organizm. Osoba zdrowa dysponuje większymi pokładami energii, może zrobić więcej, zarówno dla siebie, jak i dla innych. O czym warto również wspomnieć, zdrowie ważne jest zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. I jedno z drugim często się wiąże, bo nasza sprawność, siła oraz właśnie zdrowe ciało zdecydowanie wzmacnia psychikę. Powołam się na kolejne powiedzenie, wszak “w zdrowym ciele zdrowy duch”. W czasie Pandemii, kiedy było tak dużo zachorowań, w dodatku sytuacja była bardzo nieprzyjemne, jako społeczeństwo bardzo mocno ucierpieliśmy właśnie psychicznie. Zadziałał tak nie tylko sam Covid-19, ale także odosobnienie i strach przed zachorowaniem. A zdrowe, silne organizmy miały wtedy większe szanse na zwalczenie wirusa, warto mieć to na uwadze.

 

Fundamenty zdrowia

 

Ruch

Jedną z podstaw zdrowia jest oczywiście ruch. Jeśli nie dba się o swoje zdrowie fizyczne, skończy się to chronicznym dyskomfortem, bólami stawów i brakiem możliwości cieszenia się czymkolwieki. Dbając aktywnie o swoje zdrowie fizyczne, regularnie ćwicząc, zwiększamy jakość swojego życia. Jest to potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, ale również, przez wiele osób po prostu empiryką. Ruch pomaga kształtować zdolności motoryczne, kształtuje postawę ciała i zapobiega powstawaniu lub spowalnia progresję wad postawy. Poprawia też jakość snu i pozytywnie wpływa na funkcje mózgu. Korzystnie oddziałuje na odponość oraz na wydolność, dzięki czemu pomaga zapobiegać wielu chorobom, takim, jak otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego a nawet niektóre nowotwory. 

 

Zadbaj o zdrowie - Ruch

 

Ale to nie wszystko - ruch pozytywnie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, pozwalając na zmniejszenie poziomu stresu. Działają słynne endorfiny! Co istotne, by zadbać o zdrowie, nie trzeba wcale specjalnego sprzętu czy miejsca. Aktywność fizyczną można uprawiać nawet ćwicząc w domu, wykorzystując tylko swoje własne ciało. Trzeba jednak wiedzieć jak się do tego zabrać - i w tym właśnie Ci pomogę dzięki moim szkoleniom. Co więcej, podejmując regularną aktywność, uczymy się samodyscypliny, udowodniono też naukowo, że łatwiej jest osobom aktywnym  nawiązywać relacje społeczne. Oczywiście, o ile nie jest się zawodowym sportowcem, wcale nie jest konieczne wylewanie z siebie siódmych potów kilka godzin dziennie. Jest to nawet niewskazane - bo regeneracja również jest bardzo ważną częścią procesu. A skoro o tym mowa, to kolejnym fundamentem jest…

 

Sen

Sen ma bardzo poważny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Zły sen - zarówno pod kątem ilości, jaki jakości, może mieć wpływ na zdrowie psychiczne i przyczyniać się do problemów, w tym lęku, depresji, zmian nastroju i zmian w zachowaniu. Będąc niewyspanym, jest się zdecydowanie mniej produktywnym, mniej bystrym psychicznie i znacznie bardziej podatnym na skutki stresu. Brak snu jest też groźny dla szybkości naszych rekacji, trzeba mieć tego świadomość, jeśli po bezsennej nocy wsiada się za kierownicę.

To właśnie sen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów wewnętrznych, jest jednym z regulatorów gospodarki hormonalnej i energetycznej. Przez to, że sen poprawia gospodarkę węglowodanową, pomaga zapobiegać otyłości i nadwadze. Sen poprawia też stan skóry. Jest niezbędny dla regeneracji układu nerwowego, ponieważ sen w jakimś stopniu ogranicza jego aktywność i uruchamia procesy naprawcze. 

 

Sen i Zdrowie

 

Dobry sen powinien trwać 7-9 godzin, tak, byśmy w odpowiedniej ilości mogli przejść przez kilka jego cykli. Spać najlepiej o stałych porach, zgodnie z rytmem dobowym - wiadomo, że nie zawsze da się to zrobić, ale kłaść się spać najlepiej najpóźniej koło 21-22. Warto zadbać o zaciemnienie sypialni, wygodną pościel i niezbyt wysoką temperaturę pomieszczenia (ok. 18-20 stopni). Nie powinniśmy przed snem intensywnie ćwiczyć, aczkolwiek np krótki spacer przed snem to dobry pomysł - dotleniony organizm lepiej śpi. Wspomniana aktywność w ciągu dnia również na sen wpływa - bo zmęczonemu organizmowi łatwiej jest wpaść w objęcia Morfeusza. Posiłek przed snem należy spożyć najlepiej ok. 2 godziny przed położeniem się spać. Najlepiej, by było to coś lekkiego, by nie obciążać przed snem układu trawiennego. No i bardzo ważna rzecz - przed snem nie powinno się spożywać ani kofeiny, ani alkoholu. Po tym drugim łatwiej zasnąć, owszem, ale regeneracja jest wówczas fatalna. Ogólnie rzecz ujmując, rezygnacja z wszelkich używek jest bardzo dobrym pomysłem dla zdrowia. Dobrze też godzinę - dwie przed pójściem do łóżka wyłączyć telewizor, komputer i odłożyć komórkę. Niebieskie światło, jakie wydzielają, bardzo negatywnie wpływa na jakość snu.

 

Właściwe odżywianie

Jest równie ważne, jak ruch czy sen. Warto wiedzieć, że w odżywianiu chodzi nie tylko o zaspokojeniu głodu, ale właśnie odżywieniu organizmu. Nie chodzi tylko o to, żeby jeść tak, by dobrze wyglądać w obcisłym odżywianiu, ale przede wszystkim, by zapewnić organizmowi paliwo do właściwego funkcjonowania, a także do lepszej regeneracji. To, co spożywamy, może nie tylko mieć wpływ na nasze zdrowie w perspektywie krótko- i długoterminowej, ale może również wpływać na poziom stresu (bo organizm niedożywiony trudniej sobie ze stresem radzi - wpływ składników odżywczych na hormony jest ogromny). Chociaż skutki niezdrowej diety kumulują się i ich realny wpływ widać głównie w dłuższej perspektywie (jeden gorszy posiłek nie zrobi nam krzywdy, ale jeden zdrowszy też wiele nie pomoże), to prawdopodobieństwo dobrego nastroju w krótkim okresie jest również mniejsze, jeśli stosuje się dietę bogatą w produkty zawierające cukier, tłuszcze lub pozbawione wartości odżywczych. Stajemy się ospali, rozdrażnieni, kapryśni i po prostu słabi. Organizm najedzony może być niedożywiony!

Zdrowe odżywianie to temat - rzeka, ale jest kilka zasad, których obowiązkowo powinno się trzymać. Pierwszą jest sięganie po produkty jak najmniej przetworzone (warto wyeliminować fast foody, słodycze, chińskie zupki czy dania gotowe). Zadbać należy o właściwą ilość błonnika, sięgając po produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce. Koniecznie czytajmy etykiety - sprawdzając je na obecność konserwantów, oleju palmowego, cukru czy syropu glukozowo - fruktozowego. Im krótszy jest skład, tym lepiej. Należy organizmowi dostarczać wszystkich makroskładników - białek, węglowodanów i tłuszczy. W kwestii suplementacji dobrze postawić na kwasy Omega-3 oraz Witaminę D (i to nawet przez cały rok). 

I oczywiście pić dużo wody!

Zdrowie - Woda

Mindfulness i relacje społeczne

To kolejne istotne wartości dla zdrowia. Mindfulness jest treningiem uważności, które pomagają radzić sobie ze stresem oraz negatywnymi emocjami. Jest to celowe zwracanie uwagi na tym, co jest tu i teraz, bez zamartwiania się o przeszłość czy przyszłość. Dzięki niemu łatwiej jest funkcjonować w chwili obecnej, bez zbędnego ładunku emocjonalnego. Pomaga on w lepszym skupieniu oraz szybszym uspokojeniu się, gdy w grę wchodzą takie emocje, jak na przykład gniew. Pomaga on w zapobieganiu zaburzeniom odżywiania, depresji, zaburzeń nastroju czy lękowych. Medytacje mindfulness dużą uwagę przykładają do oddechu, dzięki czemu mają wpływ na lepsze funkcjonowanie układu oddechowego. 

 

Mindfullnes relacje miedzyludzkie i zdrowie

 

Relacje międzyludzkie z kolei to również coś, o co warto dbać, głównie ze względu na poziom stresu i psychikę. Zachowując dobre relacje z ludźmi, dbamy również o siebie. Kontakty z ludźmi chronią przed samotnością, dają poczucie przynależności, przynoszą radość i sprzyjają ruchowi. Uśmiechanie się do innych poprawia nastrój, więc uśmiechajmy się. Zakończę tu znów powiedzeniem - śmiech to zdrowie!

 

 

Back to Top