Wielu osobom wydaje się, że trener medyczny to tylko bardziej wymyślna nazwa dla fizjoterapeuty. I owszem, zawody te mają ze sobą wiele wspólnego, nie są to jednak terminy równoważne. Trener medyczny z pewnością musi posiadać sporo wiedzy z zakresu fizjoterapii, ale jego rola jest jednak inna. Trener medyczny bardzo często współpracuje z fizjoterapeutą i dietetykiem, tak, by kompleksowo zająć się zdrowiem swoich podopiecznych. Fizjoterapeuta skupia się głównie na poprawie wzorców ruchowych, natomiast działania trenera medycznego mają znacznie szersze spectrum. 

 

Kompetencje i dziedziny pracy trenera medycznego

Trener medyczny to trener personalny, ale ze znacznie większą wiedzą specjalistyczną z zakresu anatomii, biomechaniki, czy fizjologii. W pewnym sensie jest to lekarz, przy czym receptą, jaką zapisuje jest ruch. Jest doskonałym diagnostą, dzięki czemu może dostrzec u podopiecznych problemy, z których oni nawet nie zdawali sobie do końca sprawy, a które negatywnie rzutowały na jakość ich życia. Pomaga nie tylko osobom, które mają problemy z układem ruchowym, ale również sercowo - naczyniowym, oddechowym czy układem nerwowym. Bardzo często jest ogromnym wsparciem dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, bo odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają im w łatwiejszym zmaganiem się ze stanem chorobowym.

 Jest też świetnym specjalistą w zakresie treningów kobiet w ciąży. Co więcej, trener medyczny tak konstruuje plan treningowy, by pomóc podopiecznemu w problemach natury zdrowotnej, a jednocześnie eliminować zagrożenia, jakie mógł sam on sam dla siebie stworzyć, stosując wcześniej niewłaściwe metody treningowe. Pomaga też w bezpiecznym powrocie do aktywności fizycznej po przebytych urazach i kontuzjach. Bo chodzi nie tylko o sam powrót do regularnego ruchu – ale właśnie o bezpieczeństwo. Nieumiejętne wdrażanie treningów na własną rękę może doprowadzić do odnowienia, a nawet pogłębienia kontuzji. Jest specjalistą, który bardzo często pracuje ze sportowcami, zarówno profesjonalnymi, jak i amatorami. W tym zakresie jego rola nie ogranicza się do pomocy w leczeniu pokontuzyjnym, ale także do prewencji – ucząc właściwych wzorców, zapewniając lepszy rozwój motoryczny i zmniejszając kompensacje, pomaga sportowcom w osiąganiu dużo lepszych wyników sportowych bez narażania zdrowia.

 

Trener medyczny

 

W pracy trenera medycznego bardzo ważna jest nie tylko umiejętna diagnostyka (która jest podstawą przy nawiązywaniu współpracy), ale także stałe monitorowanie postępów klienta i jeśli zachodzi konieczność – korygowanie planu, by upewnić się, że jest on na najlepszej ścieżce do osiągnięcia celu i poprawy jakości życia. 

 

Trener medyczny to również edukator

Trener medyczny jest nie tylko profesjonalistą we wspomnianych dziedzinach – musi być również osobą, która dla swoich podopiecznych stanie się mentorem. Ważne dla niego jest to, by klient zrozumiał, jakie są jego problemy, z czego wynikają i dlaczego właśnie te metody, które dla niego wybrał są optymalne. Gdy z naszymi dolegliwościami zdrowotnymi idziemy do lekarza, najczęściej otrzymujemy diagnozę, receptę, natomiast nie mamy informacji o samej infekcji czy pełnego zrozumienia dla procesu zdrowienia. Podejście trenera medycznego jest zgoła odmienne – dla niego bardzo ważne jest, by klient miał pełną wiedzę na temat ścieżki, którą wraz z trenerem medycznym przejdzie. Dzięki temu będzie mógł łatwiej wdrożyć i zastosować zmiany, trzymając się ściśle założeń. 

Żeby to zobrazować, można powołać się na przykład na stwierdzenie: „musisz pić więcej wody”. Samo takie powiedzenie nic odbiorcy nie daje. Bo więcej, czyli ile? I w jakim celu? Niepełna informacja sprawia, że ktoś może pić litr wody dziennie (bo przecież pił pół litra, więc litr to już dwa razy więcej), nie rozumiejąc właściwie w jakim celu – przecież jak chce mu się pić, to pije. Tymczasem warto mu uzmysłowić, że woda służy nie tylko zaspokojeniu pragnienia. Stanowi większość naszej masy ciała, wspomaga wszelkie procesy metaboliczne, pomaga między innymi w szybszym transporcie i wchłanianiu składników odżywczych do wszystkich komórek ciała, zapobiega zmęczeniu, przeciwdziała osłabieniu i problemom z koncentracją – to tylko kilka z funkcji, jakie w organizmie pełni. Zrozumienie, jak jest ważna i ile właściwie powinno się jej pić, daje klientowi pełnię informacji i pomaga w wypijaniu większej ilości. Sam po jakimś czasie zauważy, że faktycznie energii ma więcej, rzadziej męczą go bóle głowy a cera jest jakby bardziej promienna.

Podobnie właśnie jest przy treningu medycznym. Trener pomaga podopiecznemu pojąć źródło problemów a także wpływ, jaki trzymanie się planu będzie miało na jego zdrowie. Jego rola nie ogranicza się więc tylko do treningów, ale także do edukacji podopiecznych w dziedzinie odpowiedniej higieny ruchu.

Trenerem medycznym nie zostaje się po kilku dniach kursu. Złożoność jego pracy wymaga wielu certyfikowanych, profesjonalnych szkoleń. Wybierając trenera medycznego trzeba zatem zwrócić uwagę na to, jakie jest jego wykształcenie oraz doświadczenie w pracy z pacjentami. Dobry trener medyczny stawia na ciągły rozwój, zarówno poprzez wspomnianą edukację, jak i obserwacje wynikające właśnie z pracy z pacjentami. 

 

Marcin Czarnecki Trener Medyczny

 

Nazywam się Marcin Czarnecki.

Jestem certyfikowanym trenerem medycznym, posiadającym wieloletnie doświadczenie. W trakcie wykonywania swojej pracy pomogłem już wielu osobom – pozwól, że pomogę i Tobie. 

Specjalizuję się przede wszystkim w treningu medycznym i funkcjonalnym, jestem też trenerem przygotowania motorycznego, masażystą i szkoleniowcem. Do problemów moich podopiecznych podchodzę więc bardzo holistycznie. Chcę nie tylko pomóc im osiągnięciu celów i poprawie jakości życia. Chcę, by każdy z nich dokładnie rozumiał, z czego wynikają 

Wychodzę z założenia, że ruchem można zastąpić bardzo wiele leków, ale nie ma ani jednego leku, który zastąpić by mógł ruch. Jest to myśl przewodnia, która przyświeca mi podczas pracy z moimi podopiecznymi. Do wyzwań, jakie stawiane mi są podczas pracy z ludźmi podchodzę bardzo skrupulatnie, a każda osoba, którą się zajmuję, może liczyć na indywidualne podejście. Jeśli twoim celem jest większa sprawność, pozbycie się bólu czy wad postawy, to jestem w stanie Ci pomóc.

Swoją wiedzę rozwijałem na licznych szkoleniach i kursach, a co więcej, wciąż chcę więcej – uważam, że wciąż inwestując w rozwój, jestem w stanie coraz lepiej stawiać czoła problemom, z jakimi zgłaszają się do mnie ludzie.

Wiedzę pozyskuję od najlepszych profesjonalistów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Na szkoleniach szkoleń Anatomy Trains in Motion oraz ZOGA Multidimensional Movement zgłębiałem (i nadal zgłębiam) tajniki Anatomy Trains, koncepcji, na której opieram dużą część swojej pracy. Certyfikację Trenera Medycznego uzyskałem w BODYWORK – najbardziej cenionej instytucji szkoleniowej w zakresie treningu medycznego. W Life Fitness Academy doskonaliłem się w zakresie treningu funkcjonalnego. Odbywałem też szkolenia w Elite Performance Institiute, VFL Wolfsburg, GameSpeed, a także na szkoleniach w ramach licznych Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Treningu Motorycznego.

Bardzo ważną część swojej wiedzy zdobywam jednak praktycznie, pracując nie tylko z moimi podopiecznymi, ale również z samym sobą. Pomaganie innym w zdobywaniu zdrowia i lepszej jakości życia, to moja pasja, której efekty napędzają mnie do działania. Pracuję nie tylko z osobami, które borykają się z dolegliwościami zdrowotnymi, ale również ze sportowcami, pomagając im wznieść ich sprawność na jeszcze wyższy poziom, czy też z osobami, które chcą prewencyjnie ruchem zapobiec rozwojowi dolegliwości zdrowotnych.

Jestem też twórcą innowacyjnego systemu treningowego, Fascia Training System, który zdobył międzynarodowe uznanie i zyskał akredytację. Spełniam się nie tylko jako trener, ale również szkoleniowiec - jako nauczyciel treningu powięziowego przekazuję swoją wiedzę przyszłym trenerom z kraju i zagranicy. 

 

Odbyte kursy i szkolenia:

 

  • Szkolenie z treningu Medycznego (Bodywork) (Diagnostyka klienta, Głęboka stabilizacja całego ciała, Taśmy anatomiczne, Powięź w treningu fizycznym, Psychosomatyczne aspekty rozwoju funkcjonalnego, Integracja i programowanie treningu medycznego.
  • Anatomy Trains in Motion (Karin Gurtner).
  • ZOGA Multidimensional Movement (Wojtek Cackowski), 
  • Phase 1 Strenght & Conditioning Certification (Elite performance)
  • The GAMESPEED system (Ian Jeffreys)
  • Band & Chains for strenght, power and muscle size (Daniel Baker)
  • Fizjologia w sporcie (Dr. Dawid Goliński, Dr. Paweł Wolański)
  • Szyja Masterclass (Bodywork, Małgorzata Muzyka- Kopera)
  • Ergolucja (Bodywork, Paweł Krótki)
  • Zaawansowane metody i praktyki trenowania talentów (VFL Wolfsburg)
  • Siła, gibkość, kontrola (GMB Fitness, Ryan Hurst)
  • Mobility Drills (Patrick Meinart)
  • Medycyna Sportowa dla trenerów personalnych (dr. hab. n. med. Ernest Kuchar)
  • Kalistenika (World Calisthenic Organization, Mirosław Habaj)
  • StreetSport WCO Level 1 & Level 2
  • Ocena Funkcjonalna FMS oraz zaawansowane ćwiczenia korygujące (Fizjofit, Remigiusz Rzepka)
  • Ogólnopolski program doskonalenia praktycznych umiejętności treningowych i dietetyki sportowej- lata 2017i 2018 ( BodyChallenge, Forum Media Polska)
  • Podstawowe zagadnienia terapii i edukacji dzieci z autyzmem (Synapsis)
  • Mobilność De Novo (Feel good move more, Kamil Zych, Benita Kopacka) 
  • Chemia mózgu (Centrum SzkoleńSportowych, Dominik Mich, Marek Bis)
  • Zmęczenie, brain fog ( Undra konsulting personalny, Michał Undra)
  • Przygotowanie do selekcji w jednostkach specjalnych (Rekrut.eu)
  • Obiektywna ocena pacjenta z wykorzystaniem EMG, treningu funkcjonalnego, platform równoważnychi izokinetyki (Technomex)
  • Komunikacja w zespole i obsługa klienta (Fitness Consulting, Katarzyna Wysocka)

 

Trener medyczny certyfikat  Trener medyczny certyfikat  Trener medyczny certyfikat

Back to Top