Trening powięziowy to specyficzny typ treningu, skupia się bowiem nie na samych mięśniach, ale także na strukturach powięziowych.
Czym jest powięź?
Powięź to specjalna, kolagenowa tkanka, której celem jest ochrona i wsparcie zewnętrzne mięśni, poszczególnych ich grup oraz całej struktury aparatu ruchu, włączając w to ścięgna, nerwy, organy i kości. Stanowi ona sieć, która oplata całe ludzkie ciało. Powięź umożliwia wszystkim układom ludzkiego organizmu działać w zintegrowany sposób - jest dla nich jakby kombinezonem, który spina wszystko w spójną całość. Powięź ma wpływ nie tylko na tą integralność, ale także na postawę ciała, sposób, w jaki porusza się człowiek, a także na jego sposób odczuwania bólu. Gdy układ powięziowy jest zdrowy, może pomóc w utrzymaniu równowagi i efektywnym funkcjonowaniu organizmu. Jednak w miarę starzenia się, tkanka powięziowa twardnieje lub skleja się. Powięź jest największym narządem zmysłów w organizmie, znajduje się w niej sześć razy więcej zakończeń nerwowych niż w mięśniach. Siłą rzeczy zatem takie twardnienie prowadzi to do bólu powięzi, ograniczenia ruchomości i kontuzji.
Czym zatem jest trening powięzi?
Trening powięziowy, będący niejako formą treningu funkcjonalnego, powinien być integralną częścią każdego innego rodzaju treningu. Jest to pewna alternatywna forma treningu, dzięki którym zarówno sama powięź, jak i mięśnie lepiej pracują w różnych płaszczyznach ruchu, gdyż tkanka powięzi wydłuża się i jest bardziej plastyczna. Oznacza to, że taki trening przygotowuje ciało na zwiększenie obciążenia czy zakresów ruchu, co jest szczególnie istotne zarówno dla sportowców, amatorów ruchu, jak i osób, które po prostu wykonują jakieś określone ruchy, które kładą nacisk na powięź.
Nie jest to tylko popularny masaż powięzi, ale specjalne jednostki treningowe, które mają uelastycznić i poprawić odnawianie się tkanki, z której zrobiona jest powięź. Poprawia to znacznie sprawność, ale również pomaga zapobiegać kontuzjom. Trening powięziowy jest polecany również w przypadku zapobiegania problemom z układem ruchu, a w szczególności problemów z kręgosłupem. Pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa układu nerwowego, naczyniowego i oczywiście, kostno - stawowego.
Trening powięziowy może dotyczyć zarówno całego ciała, jak i określonych grup mięśni. Co ważne, w tego typu treningu mięśnie są zarówno aktywowane, jak i rozciągane, bo właśnie w ten sposób można wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności powięzi.
Trening powięzi obejmuje kilka różnych technik, z których każda ma inny wpływ na powięzi. Mowa tu o:
- Automasażu mięśniowo-powięziowym, czyli rolowanie pianką, piłkami do masażu (bynajmniej nie miękkimi) i masaż punktów spustowych.Rollery piankowe i piłki służą do wywierania nacisku na tkankę powięziową, przez co dochodzi do rozluźniania zrostów i stwardnień. Umieszcza się je w określonym obszarze, aby wywrzeć nacisk i skierować je na problematyczne miejsca (czyli pewne zgrubienia, zwane punktami spustowymi). W połączeniu z określonymi ruchami, pomaga to w rozluźnieniu wspomnianych miejsc, zarówno przez nacisk, jak i zwiększony przepływ krwi.
- Rozciąganie powięzi, polegające na rozciąganiu długich łańcuchów mięśniowo-powięziowych.
- Elastyczność powięziowa, to praktyka polegająca na rozluźnianiu powięzi poprzez kołysanie, podskakiwanie, podskakiwanie i skakanie
- Percepcja ciała, ponieważ percepcja zmysłowa stanowi podstawę każdego ruchu.
Trening powięzi polega na celowaniu w tkankę powięziową, tak aby można było wprowadzić swoje ciało w stan równowagi. Efekty treningu powięziowego nie są widoczne natychmiast, ponieważ powięź zmienia się bardzo powoli. Niemniej jednak - są one trwałe, a wpływ, jaki wywiera się na powięź regularnymi treningami, utrzymuje się przez długie lata. Dlatego warto postawić na systematyczność, regularność i… cierpliwość. Niektórzy przyrównują efekty treningu powięziowego do… bambusa. Roślina ta na początku rośnie bardzo, bardzo powoli, jakby niechętnie (i to już od momentu, kiedy się ją wysieje - trochę trwa zanim w ogóle zaczyna kiełkować). Ale gdy już “wystrzeli”, to osiąga niebagatelne rozmiary, i jest odporna na uszkodzenia. Podobnie jest z treningiem powięzi. Konsekwencja i systematyczność doprowadzą do tego, że później taki “remodeling” tkanki powięziowej będzie wymagał znacznie krótszych jednostek treningowych. Szacuje się, że taki proces odnowy powięzi może trwać od 6 miesięcy do nawet kilku lat, ale dzięki regularnym treningom, tkanka powięzi staje się elastyczna i sprężysta.